Monday, October 29, 2018

Sve što treba da znate o Acqua Alta - venecijanskoj poplavi


U Veneciji sneg prilično retko pada, ali je zato acqua alta česta pojava u zimskim mesecima. Šta je acqua alta, ili bukvalno, visoka voda? To je prirodna pojava do koje dolazi kada se morska plima poveže sa još nekim atmosferskim uticajima ali najjednostavnije rečeno, to je plavljenje Venecije morskom vodom.




Sigurno ste nekad videli fotografiju poplavljenog Trga Svetog Marka. To se redovno dešava kada se pojavi acqua alta. Ovakva slika automatski na posmatrača ostavlja utisak da je poplavljen čitav grad, ali zapravo uopšte nije tako. Najčešće, niti je poplavljen čitav grad, niti ova pojava traje duže od nekoliko sati. Pre svega, uobičajene oscilacije plime traju po šest časova, što znači da voda šest časova nadolazi, a narednih šest časova se povlači. Acqua alta javlja se po pravilu uglavnom na vrhu plimnog talasa, što znači da sama poplava retko traje više od dva ili tri sata. Poplava obično pokriva nekih 20-30 procenata gradske površine, a veoma retko čitav grad. Međutim, Trg Svetog Marka najniža je tačka Venecije i kada dođe do plavljenja, ovaj velelepni trg koji je ubedljivo najprepoznatljiviji i najpoznatiji deo grada redovno se potpuno ispuni vodom. Slično važi i za one delove grada koji su najbliži obali ili većim kanalima, to jest, pre svega za delove Venecije oko Kanala Grande koji je istovremeno i glavna gradska saobraćajnica na kojoj se nalaze najvažnije stanice gradskog prevoza za vodeni autobus vaporetto, kao što su, na primer, most Rialto i obližnja istoimena pijaca. Ovo su, naravno, delovi Venecije koji se najčešće slikaju, a takođe i mesta koja turisti najčešće obilaze. Međutim, uprkos fotografijama poplavljenih simbola grada koje izgledaju dramatično pa i utiscima turista koji se u Veneciji nađu u onih nekoliko sati kada naiđe acqua alta, poplava najčešće ne zahvata veliki deo grada, niti dugo traje. Doduše, klimatske promene uticale su i na ovu pojavu koja se nekada dešavala desetak puta godišnje, pa sada ovakvih poplava u jednoj godini može biti i po pedesetak. Uprkos tome, još uvek nije premašena najveća poplava do sada koja se dogodila 4. novembra 1966, kada je plima tri dana bila praćena i izuzetno jakom kišom, te su građani Venecije bili prinuđeni da se kreću kroz vodu visoku do ramena a mnoge prodavnice, restorani i hoteli pa i znamenitosti pretrpeli su razornu štetu. Srećom, posle ove katastrofalne poplave preduzete su brojne efikasne mere, zahvaljujući kojima se katastrofalne razmere poplava do sada nisu ponovile.
Venecijanci se zbog ove pojave nimalo ne uzbuđuju i uvek su potpuno
spremni na nju. Pre svega, meteorološke prognoze, plima i vodostaj se redovno prate, tako da se unapred zna kada acqua alta može da se očekuje, a nadležne službe sa izuzetnom tačnošću predviđaju kretanje plime, pogotovo u predstojećih 48 časova. Zahvaljujući ovim preciznim obaveštenjima građane Venecije acqua alta nikada ne iznenadi, a i turisti koji planiraju putovanje u ovaj prelepi grad, naročito u zimskim mesecima, mogu pratiti prognoze vodostaja na sajtovima poput http://www.veniceforyou.com/highwaterprev.html.  Kada plima naiđe, oglašavaju se sirene u znak upozorenja i dok trepnete, na sva kritična mesta postavljaju se „mostići“ sastavljeni iz delova koji se nižu jedan do drugog, tako da je kretanje moguće i kroz one delove grada gde je voda najdublja. Gotovo nevidljiv sistem oluka, kanala i odvoda automatski se aktivira tako da se voda brzo preliva da ne bi poplavila kritične tačke, a kada plima počne da opada, voda vrlo brzo i efikasno otiče. Čim ulice i trgovi počnu da se pune vodom, u izlozima i kod uličnih prodavaca u trenu se pojave gumene čizme koje koštaju desetak evra (cena im se obično kreće od 8-12), ali i plastične navlake za obuću, obično po ceni od  oko 5 evra (cena im može biti i manja ili viša, zavisno od toga koliko su u tom trenutku „aktuelne“, odnosno nepohodne). Ukoliko se baš u vreme „akva akte“ zateknete u Veneciji, nipošto ne treba da brinete ili da pomislite da nemate sreće. Naprotiv, imate priliku da doživite zanimljivu pojavu koja je tipična odlika Venecije, a uz to je i lepa prilika da obiđete i skrivenije, unutrašnje delove grada koje turisti najčešće i ne vide. Naravno, možete da birate hoćete li se u tom slučaju opremiti odgovarajućom obućom i zaputiti na Trg Svetog Marka ili ćete pak, ako imate na raspolaganju nešto više vremena, provesti nekoliko sati u šetnji drugim delovima grada, obilasku brojnih palata i muzeja, vožnji Kanalom Grande ili ćete sesti negde na ručak, piće ili kafu da opušteno uživate u venecijanskim specijalitetima ili vinu dok se voda ne povuče. Šta god od nabrojanog da odaberete, sigurno je da ćete se lepo provesti i uživati, jer Venecija je čudesna po svakom vremenu i u svakom godišnjem dobu, a ako želite da posetite Veneciju a da pri tom izbegnete gužvu, pročitajte više o tome ovde.


Još mnogo korisnih priča i saveta potražite na stranici Putoholičarske priče

2 comments:

Tako blizu, tako čaroban: Klagenfurt

Zvanično ime ovog grada glasi Klagenfurt am W ö rthersee, to jest, Klagenfurt na Vrpskom jezeru, na slovenačkom,  Celovec ob Vrbskem j...